Rolümüz

TestBATN şirketimizin spin-off olarak kurulduktan sonraki ilk projesidir ve TUBITAK tarafından 1507-KOBI ARGE Baslangıç Destek Programı kapsamında desteklenmiştir. Proje kapsamında web tabanlı genel olarak tüm birlikte işlerlik standartları için kullanılabilecek bir uygunluk ve birlikte işlerlik test altyapısı geliştirilmiştir. TestBATN altyapısı eİş, eDevlet ve eSağlık alanlarında uygunluk ve birlikte işlerlik test senaryolarının tanımlanması için XML tabanlı bir test betik dili kullanır. Bununla beraber bu betik dilini işleyerek test sürecinin otomatik olarak yürütülmesini sağlayan bir test motoru sağlar. Platform web tabanlı olarak geliştirimiş ve test sürecinin ve detaylı raporların izlenebilmesi için geliştirilen test izlem arayüzleri ile tamamlanmıştır. Bu arayüzler sayesinde geliştiriciler kendi sistemlerini uzaktan Web üzerinden test edebilmektedir.

TestBATN altyapısı bir çok farklı standard için temel test altyapısı olarak kullanılarak gereksinimlere uygun test senaryoları geliştirilip altyapı üzerinden sunulabilir. Tüm bu test kapasitesi ve işlevler yazılım geliştiren kuruluşlara, standard geliştiren kuruluşlara veya teknik şartname ortaya koyan devlet kurumlarına bulut üzerinden yazılım hizmet servisi (SaaS) olarak sunulmaktadır. Şimdiye kadar TestBATN altyapısı kullanılarak birçok farklı kuruluşa aşağıdaki hizmetler sunulmuştur:

  • Ülkemizdeki tüm hastane bilgi sistemlerinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi (SağlıkNet) belirtimlerine uygunluğunun test edilmesi.
  • Ülkemizdeki hastane bilgi sistemlerinin birlikte işlerliğinin test edilebilmesi için biri İzmir’de diğeri Ankara’da olmak üzere birlekte işlerlik test maratonlarının düzenlenmesi.
  • Türkiye’nin en büyük hastane bilgi sistemi geliştiricilerinden biri olan Akgün Yazılım firmasının ürünlerinin IHE Radyoloji Alanındaki belirtimlerine uygunluğunun test edilmesi
  • UBL Standarlarının uygunluk testleri

Halihazırda TestBATN Global eBusiness Interoperability Testbed (GITB) belirtimlerine uyumlu hale getirmek üzere yenilenmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen TestBATN ürün sayfamızı ziyaret ediniz.