Amaç

HAGRID, Avrupa Komisyonu 6. Çerçeve Programı içerisinde yürütülmüş; yeni katılımcıların FP7-IST (7. Çerçeve Programı Bilgi ve İletişim Teknolojileri) projelerinde yer almasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve kurulacak ortaklıkların uzun süreli olmasını sağlamak için yeni teknolojiler ve araçlar üretmiş olan bir projedir.

HAGRID projesinin misyonu şu şekilde listelenebilir:

  • halihazırda Avrupa Komisyonu Çerçeve Programlarına katılmakta ve destek olmakta olan organizasyonların var olan kapasitelerini arttırmak;
  • yürümekte ve ilerde gerçekleştirilecek olan Avrupa Komisyonu desteklerinden SSA (Specific Support Action) projelerinin etkisini büyütmek;
  • yeterli kapasitesi olan Avrupalı organizasyon ve şirketlerin 7. Çerçeve Programı projelerin katılma motivasyonlarını yükseltmek ve desteklemek.

7. Çerçeve Programı projelerine katılmayı tek noktadan kolayca yapabilmek için arge faaliyetlerine yeni başlayanları hedefleyerek Tek Bağlantı Noktası (Single Point of Access) tabanlı bir çözüm sunmuştur HAGRID projesi.

HAGRID projesi en genel anlamda şunları başarmıştır:

  • 7. Çerçeve Programı Bilgi ve İletişim Teknolojileri projelerine katılmak isteyen organizasyonları desteklemek için 20’den fazla halihazırda fonlanmış veya fonlanacak olan SSA projesine destekte bulunmuştur.
  • AR-GE projelerinde yer almak isteyen istakli herhangi bir organizasyon tarafından kullanılabilecek servisler geliştirilmiştir. Bu servisler sayesinde ortak arama çağrılarına ulaşmak, ortak bulmak ve iletişim bilgisi paylaşmak daha kolay hale gelmiştir.

Yukarıdaki başarıları gerçekleştirmek için yapılanları daha somut olarak açıklayacak olursak:

  • Avrupa KOBİ’lerinin ve araştırma şirketlerinin projelere katılabilmek için kullanacakları sayfaları ve servisleri geliştirilmiştir.
  • Avrupa KOBİ’lerinin ve araştırma şirketlerinin var olan kapasitelerini arttırmak için ellerindeki tanıtım yazıları, profil bilgileri, arge planları iyileştirilmiş ve bu konularda eğitimler düzenlenmiştir.
  • Yine bu şirketlerin AR-GE projelerine katılım kapasitelerini geliştirmek için gereken danışmanlık hizmetleri verilmiştir.

HAGRID projesi 21 ayda tamamlanmış ve projede Türkiye’nin de dahil olduğu 11 farklı Avrupa ülkesinden 14 ortak yer alarak 7. Çerçeve Programlarındaki SSA projelerine katılımı arttırmaya çalışmışlardır.

Rolümüz

SRDC, HAGRID projesinde teknik bir ortak olarak rol almıştır. Tek Bağlantı Noktası motorunun (Single Point of Access engine) tasarımı ve geliştirilmesi SRDC tarafından yapılmıştır. Bu motor sayesinde HAGRID kullanıcıları birden fazla veritabanı ve servisin entegre olduğu tek bir kanal üzerinden ortak arama duyurularına ulaşmış ve arge projelerine katılma potansiyellerini arttırmışlardır.