Amaç

Sağlık alanında, ameliyata girecek hastaların formda ve fit olmaları ve bu amaçla yaptıkları rehabilitasyon hazırlıkları sektördeki tüm aktörler için kazan-kazan durumu yaratabilir: i) ödeme kurumları ve sigorta şirketleri açısından sağlık giderlerinde azalma, ii) hastalar açısından tedavinin sonuçları ve iii) sağlık çalışanları açısından iyileşmenin daha hızlı olması ve komlikasyon olasılığındaki azalmaya bağlı olarak iş yükünde azalma. Spor dünyasında ise, atletleri/sporcuları yarışmalar ve ve iyileşme süreçleri için formda ve fit olmaya hazırlamak, atletlerin formda olup olmadıklarının, rehabilitasyon ve iyileşme süreçlerinin ve psikolojik durumlarının detaylı analizini gerektiren çok karmaşık ve zorlu süreçler içermektedir.

Inno4Health, hastaların sağlık ve formda olma durumlarının sürekli olarak takip edilmesi ve ameliyata hazırlık durumları, ameliyat sonrası iyileşme süreçlerine dair düzenli olarak analizler üretilmesi, ve doktorlarına ve hastaların kendilerine ilgili bilgilendirilmelerin yapılmasını hedeflemektedir. Sporcular açısından da aynı teknolojinin kullanılarak ateletlerin sürekli olarak izlenmesi ve antrenörlerine ve sporcuların kendilerine ilgili analiz sonuçlarının ve optimizasyon planlarının sunulmasını amaçlamaktadır. Inno4Health, hastane duvarlarının ve antrenman sahalarının dışında kalan zamanlarda ve durumlarda kapsamlı veri toplama ve anlamladırma açısından sektörde öncü çözümler üretmeyi hedeflemektedir. Inno4Health sensör teknolojileri, nesnelerin interneti ve entegre sistemlerde yoğun akan veriyle yapay zeka ve veri analizi alanlarında ilerlemeler kaydetmek istemektedir.

Inno4Health, hastaların ve sporcuların kullanılabilirlik gereksinimlerini karşılayacak giyilebilir sensör teknolojileri için inovatif tasarımlar ve çözümler üretmeyi amaçlamaktadır. Giyilebilir sensör ürünlerinin (ticari olarak ya da Ar-Ge projelerinin prototipi olarak bulunan) hazır edildiği bir sensör ekosistemi hazırlanarak sağlık ve spor senaryolarında veri toplama mekanizması kurulacaktır. Hastalar ve atletlerde hem bireyler için kullanılabilecek hem de popülasyon bazında çalıştırılabilecek performans, zindelik ve sağlık değerlendirmesi için yapay zeka algoritmaları geliştirilecektir. Sonuç olarak, alanında uzman profesyonellerin kullanması, sağlık, rehabilitasyon ve antrenman programlarının üretilmesi için dashboardlar ve yapay zeka odaklı uygulamalar geliştirilecektir.

Rolümüz

Inno4Health, farklı ülkelerden farklı gereksinimleri olan çeşitli kullanım senaryoları üzerinde çalışmaktadır. SRDC, Inno4Health projesinin kullanım senaryolarının tüm gereksinimlerinin karşılanması için geliştirilecek yazılıma referans olacak olan yazılım mimarisinin geliştirilmesini yönetmektedir. Yazılım mimarisi, veri birlikte işlerliğini, yapay zeka ve makine öğrenmesini, güvenlik ve veri gizliliğini ve kurulum mimarisini farklı seçenekler ve önerilerle birlikte sunacaktır. Yazılım mimarisine ek olarak, SRDC, sağlık ve spor verisini, uluslararası bir standart olan HL7 FHIR’a dönüştürmek için güvenli ve ölçeklenebilir bir HL7 FHIR veri deposu (https://onfhir.io) ve Data Curation Tool ürününü sağlayarak projenin güvenli veri katmanına katkı sunacaktır. Var olan veri HL7 FHIR formatına çevrildikten sonra tüm Inno4Health bileşenleri aynı veri modeli ve kod sistemleri üzerinden haberleşeceği için yüksek seviyede birlikte işlerlik sağlanacaktır.

Ortaklar
1. Philips Research Hollanda
2. Eindhoven University of Technology Hollanda
3. IMEC Hollanda
4. MSB De Medici Hollanda
5. PSV Eindhoven Hollanda
6. Sportbizz Hollanda
7. St Anne Hospital Hollanda
8. Thunderbyte AI Hollanda
9. TNO Hollanda
10. Karel Electronics Türkiye
11. SRDC Türkiye
12. ForteArGe Informatics Türkiye
13. Teknasyon Türkiye
14. Turkcell Technology Türkiye
15. Kinduct Kanada
16. Rideshark Kanada
17. XCO Tech Kanada
18. Kaunas University Litvanya
19. Lipse Litvanya
20. Lithuanian Sports University Litvanya
21. Optitecha Litvanya
22. ISEP Portekiz
23. University of Porto Portekiz
24. Wiseware Portekiz
25. Beia Consult Romanya
26. UMF Iasi Romanya